رژیم غذایی

گیاهان آرامبخش برای تسکین اضطراب

گیاهان درمانی در دو نوع داروی سنتی و غیر سنتی با حداقل 5000 سال قدمت نقشی در درمان داشته اند.

گیاهان درمانی در دو نوع داروی سنتی و غیر سنتی با حداقل ۵۰۰۰ سال قدمت نقشی در درمان داشته اند. در طول زمان توسط پزشکان و معالجین فرهنگ ها و تمدن های مختلف برای تسکین سیستم عصبی و محافظت از بدن در برابر استرس و اضطراب استفاده شده است.

چه شما یک اختلال اضطرابی داشته باشید و چه فقط لحظات زودگذر ناخوشایندی داشته باشید، ممکن است از تجربه گیاهان آرامبخش بهره مند شوید. گیاهان به عنوان مکمل در چای و یا در آروماتراپی استفاده می شوند.

از گیاهان دارویی برای جایگزینی داروی اضطراب استفاده نمی شود. مثل همیشه ، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید داروها با هیچ گیاهی تداخل ندارند و استفاده از آنها برای شما بی خطر است.

گیاهان آرامش بخش

۱. بابونه(Chamomile)

بابونه (Matricaria recutita) یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی است و برای درمان انواع بیماری های انسان مانند تب یونجه ، التهاب ، اسپاسم عضلات ، اختلالات قاعدگی ، بی خوابی، زخم ، اختلالات دستگاه گوارش ، درد روماتیسمی و بواسیر استفاده می شود.

بایونه به طور گسترده ای به عنوان یک آرام بخش ملایم و القا کننده خواب در نظر گرفته می شود ، اثرات آرام بخشی آن ممکن است به دلیل فلاونوئید ،آپی ژنین باشد که به گیرنده های بنزودیازپین در مغز متصل می شود.

عصاره های بابونه فعالیت هیپنوتیزمی مانند بنزودیازپین از خود نشان می دهند، همانطور که در یک مطالعه روی موشها مشهود است. در مطالعه ای در مرکز پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا، بیماران مبتلا به اختلال اضطراب عمومی (GAD) که به مدت هشت هفته از مکمل های بابونه استفاده کردند،

در مقایسه با بیمارانی که دارونما داشتند، در علائم اضطراب کاهش قابل توجهی داشتند. بابونه به مقدار زیاد در لوازم آرایشی و معطر درمانی استفاده می شود و به شکل چای گیاهی محبوب است، بیش از یک میلیون فنجان در روز مصرف می شود!

۲. اسطوخودوس(Lavender)

اسطوخودوس (Lavandula angustifolia یا Lavandula officinalis) که به عطر و بوی زیبای خود مشهور است ، به عنوان درمانی برای انواع بیماری ها از بی خوابی و خستگی گرفته تا افسردگی و اضطراب استفاده شده است.

نام اسطوخودوس از ریشه لاتین lavare گرفته شده است که به معنی “شستن” است که احتمالاً به دلیل محبوبیت آن در حمام (ماده ای در صابون ها و شامپوها) برای کمک به تصفیه بدن و روح نامگذاری شده است.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ ، نشان داده شد که اسطوخودوس علائم اضطراب را در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی (GAD) به همان میزان موثر لورازپام (Ativan) کاهش می دهد. در مطالعه دیگری ، استفاده از اسانس اسطوخودوس به کاهش اضطراب امتحان در بین دانشجویان فارغ التحصیل پرستاری کمک کرد.

۳. گل ساعتی

بومیان آمریکا اولین افرادی هستند که از گل ساعتی (Passiflora incarnate یا “maypop”) برای اهداف دارویی استفاده کردند. در اصل برای درمان شرایط “بی قراری” یا “هیستری” استفاده می شد.
در سراسر آمریکا استفاده از آن را به عنوان آرام بخش گسترش می دهند. محققان بر این باورند که گل ساعتی با افزایش میزان اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) در مغز کار می کند ، که باعث کاهش فعالیت برخی سلول های مغزی می شود و احساس آرامش بیشتری در شما ایجاد می کند.

در یک مطالعه ایی که توسط Journal of Clinical Pharmacy and Therapyics منتشر شده است ، گل ساعتی به اندازه داروی اگزازپام (Serax) برای درمان علائم اضطراب در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی (GAD) موثر بوده است.

مطالعه دیگر نشان داد که بیمارانی که قبل از جراحی به آنها گل ساعتی داده شده بود ، اضطراب کمتری نسبت به دارونما داشتند و به همان سرعت بعد از بیهوشی بهبود یافتند.

۴. بادرنجبویه

بادرنجبویه (Melissa officinalis) عضوی از خانواده نعناع است و تا قرون وسطی برای مقابله با استرس و اضطراب ، تقویت خواب و بهبود هضم از آن استفاده می شده است.
مطالعات که با سایر گیاهان آرامبخش استفاده می شود ، نشان می دهد که می تواند یک آرامبخش موثر ، تسکین دهنده اضطراب و کمک کننده به خواب باشد.

در یک مطالعه کنترل شده با دارونما ، ۱۸ داوطلب سالم دو دوز منفرد جداگانه از عصاره بادرنجبویه استاندارد (۳۰۰ میلی گرم و ۶۰۰ میلی گرم) یا دارونما به مدت هفت روز دریافت کردند.

دوز ۶۰۰ میلی گرم بادرنجبویه باعث افزایش خلق وخو و افزایش آرامش و هوشیاری می شود. مطالعه دیگر اثرات مرهم بادرنجبویه را به همراه سایر داروهای گیاهی برای کاهش اضطراب ثبت کرده است. هنگامی که شرکت کنندگان از مقدار معینی استفاده می کردند ، افزایش چشمگیری در فعالیت های موج آلفا را نشان می دهند که با آرامش همراه است.

۵. سنبل الطیب

سنبل الطیب (Valeriana officinalis) از قرن دوم برای درمان بی خوابی و اضطراب استفاده می شود ، اگرچه در قرن هفدهم در اروپا رواج پیدا کرد.

دانشمندان بر این باورند که سنبل الطیب مانند سایر گیاهان آرام بخش ، مقدار اسید آمینوبوتیریک گاما (GABA) را در مغز افزایش می دهد ، مشابه داروهایی مانند آلپرازولام (زاناکس) و دیازپام (والیوم) که باعث آرامش مغز می شود.

Everyday Health .com

منبع
Everyday Health
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا