تفاوت اضطراب و استرس

چه عواملی باعث اضطراب می‌شود؟

استرس میتواند موجب وقوع اضطراب شود. به بیان دیگر موتور محرک هی اضطراب قطعا استرس است.

درک و حس وجود یک خطر واقعی و فوری مانند دیدن یک حیوان درنده در فاصله نزدیک، باعث احساس ترس در انسان می شود. گاهی اوقات نیز نگرانی از یک مصاحبه کاری و تغییر شغل، ازدواج، تغییر محل سکونت و … شخص را دچار استرس می کند.در حالیکه اضطراب فراتر از احساس استرس یا ترس است. اضطراب یک واکنش معمول به وضعیت های تهدید کننده است و همه افراد جامعه گاهی دچار این حالت می شوند.

اما زمانی که فرد بدون وجود دلیل خاصی احساس اضطراب می کند و شرایط را بسیار حادتر از آنچه در واقعیت است می بیند به طوریکه این حالت بر توانایی ها و تمرکز و خواب و کارهای روزمره اش تاثیر بگذارد، ممکن است نشان از وجود یک اختلال اضطرابی در فرد باشد.

تفاوت استرس و اضطراب

اگرچه استرس و اضطراب هر دو در دستهی افکار منفی کذایی قرار میگیرند، اما با یکدیگر متفاوتاند. استرس به طورکلی، تجربهای موقتی است، درحالیکه اضطراب مسئلهای دائمی دربارهی سلامت روحی و روانی افراد است. استرس واکنشی است به مشکلات و فشارها، و اضطراب واکنشی است به استرسها. استرس زمانی پایان مییابد که مسئولیت یا واقعهای استرس آور تمام میشود. استرس در بیشتر مواقع با اقدامی عملی رفع میشود، اما حل مشکل اضطراب نیازمند مشاوره، دارو درمانی و کمک گرفتن تخصصی در زمینه ی روانشناسی است.اضطراب حالتی ناخوشایند از احساسات است که علیرغم ازبین رفتن عامل استرس همچنان با شما میماند.

این نکته بسیار مهم است:
استرس میتواند موجب وقوع اضطراب شود. به بیان دیگر موتور محرک هی اضطراب قطعا استرس است.

اما باید توجه داشته باشید:
زمانی که اضطراب به شکلی مزمن و دائمی درمی آید، باید به طور خاص به درمان آن پرداخت و دیگر به عنوان نتیجهی استرس به آن نگاه نکرد.

 

نشانه های استرس و اضطراب

بیشترِ نشانه های استرس واضطراب مشابه هم هستند: ازدسترفتن تمرکز، کجخلقی، اختلال در خواب و مشکلات معده. اما چیزی که میان این دو تمایز ایجاد میکند، احساس پیوسته‌ی نگرانی و وحشت ناشی ازاضطراب است. دلایل اضطراب و دلیل اینکه اضطراب، برخی از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد، تا جایی که در زندگی آنها تداخل ایجاد می کند، کاملا شناخته شده نیست.

تصور می شود که طیف وسیعی از عوامل در بروز علائم اضطراب موثرند، که پس از آن می توانند به اختلالات تبدیل شوند. بیشتر افراد مضطرب احتمالاً ژن هایی دارند که احتمال ابتلای آنها به اختلال اضطراب را بیشتر می کند. زنان بیشتر از مردان دچاراضطراب می شوند، اما دلیل آن مشخص نیست.


عواملی که خطر ابتلا به اضطراب را بیشتر می کند عبارتند از:

 1. سابقه خانوادگی
  اگر سابقه خانوادگی اضطراب یا سایر موارد مربوط به بهداشت روان را داشته باشید ، احتمالاً دچار اضطراب خواهید شد. (اگرچه به این معنی نیست که اگر در خانواده شما مواردی از اختلالات روانی وجود داشته باشد، دچار اضطراب می شوید).
 2.  داشتن موارد دیگری از اختلالات مربوط به بهداشت روان
 3.  شرایط استرس زای مداوم، مانند مشکلات شغلی یا تغییرات شغلی، محل زندگی ناپایدار، از هم پاشیدگی خانواده یا رابطه، غم و اندوه
 4.  هر نوع سوءاستفاده (مانند آزار جسمی، جنسی، کلامی یا خانگی)
 5.  وقایع تهدید کننده زندگی
 6. بارداری و زایمان
 7. مسائل مربوط به سلامت جسمی مانند آسم ، دیابت ، بیماری قلبی یا مشکلات هورمونی ، مانند مشکلات تیروئید
 8.  مصرف مواد – به ویژه شاهدانه (ماریجوانا)، آمفتامین ، الکل و آرامبخش – یا ترک مواد مخدر و الکل
 9. مصرف کافئین و همچنین برخی از داروهای غیر نسخه ای و گیاهی
 10. داشتن یک تیپ شخصیتی خاص ، مانند کمال گرایی ، عزت نفس پایین یا نیاز به کنترل داشتن.

انواع متداول اختلالات اضطرابی

اختلال اضطراب عمومی (فراگیر) (Generalised anxiety disorder)(GAD)

نگرانی بیش از حد و غیرقابل کنترل در مورد طیف وسیعی از مسائل عادی و روزمره ی زندگی مانند سلامتی، کار یا امور مالی و خانواده، بدون اینکه دلیل روشن و منطقی برای این نگرانی ها وجود داشته باشد.

هراس اجتماعی یا اختلال اضطراب اجتماعی (Social phobia or social anxiety disorder)

نوعی اختلال است که باعث می شود افراد از ترس خجالت ،طرد شدن ، تحقیر شدن وقضاوت شدن، از موقعیت های اجتماعی یا انجام کارها اجتناب کنند. با اینکه بسیاری از افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی درمییابند که ترسشان بیش از اندازه و غیر منطقی است، نمیتوانند بر آن غلبه کنند.

اختلال وحشت(پانیک) (Panic disorder)

حملات حاد و شدید اضطراب همراه با احساس مرگ، که ممکن است چند بار در روز و یا یکبار در سال اتفاق بیوفتد.ترس غیر منطقی، تپش قلب، احساس تنگی نفس، زنگ زدن گوش ،عرق کردن، لرز، سرگیجه و سایر علائم جسمی است. این علائم آنقدر گسترده هستند که افرد فکر میکنند دچار سکته ی قلبی شده اند و می ترسند بمیرند.

آگورافوبیا (Agoraphobia)

اجتناب از موقعیت های خاص به دلیل ترس از حمله وحشت (آگورافوبیا اغلب با اختلال وحشت همراه است). در این موقعیتها افراد به اشتباه احساس گیر افتادن یا بیپناهی میکنند، مانند سوار شدن در وسایل نقلیه عمومی یا بودن در میان جمعیت زیاد در محیط سرپوشیده یا حتی فضای آزاد.

هراس های خاص (Specific phobias)

ترسهای غیر منطقی که فقط مربوط به یک موقعیت خاص است، مانند: ترس از حیوانات ،حشرات ،مکانها یا افراد. به عنوان مثال ، claustrophobia ترس خاص از فضاهای بسته یا محدود است.

وسواس اجباری (Obsessive compulsive disorder (OCD))

افکار و انگیزه های ناخواسته (وسواس) ، باعث ایجاد رفتارهای تکراری و عادی (اجباری) به عنوان راهی برای کنار آمدن با اضطراب می شود.

اختلال استرس پس از سانحه  Post-traumatic stress disorder (PTSD)

وقتی احساس ترس یا اجتناب، پس از تجربه یا مشاهده یک واقعه آسیب زا از بین نمی رود. این اختلال میتواند بعد از حادثه هایی تلخ آغاز شود. خاطرات تلخ، بازگشت به گذشته ، کابوس و مشکلات خواب در پی حادثه هایی تلخ مانند تجاوزهای جنسی، گروگان گرفته شدن، حوادث ناگوار طبیعی، داشتن بیماری های لاعلاج ، زورگیری، دزدی و…. می تواند باشد.

beyondblue

healthdirect

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا