راهکارهای کنترل پنیک اتک

پنیک و بجنگ یا فرار کن

زمان های قدیم پاسخ “بجنگ یا فرار کن” بسیار مفید بوده است که تا به امروز هم در ناخودآگاه ما وجود دارد.

زمان های قدیم پاسخ “بجنگ یا فرار کن” بسیار مفید بوده است که تا به امروز هم در ناخودآگاه ما وجود دارد. در جهان مدرن فرار فیزیکی خیلی کمکی نمی کند. هنگامی که بدن با خطر فوری مواجه می شود، مغز به سیستم عصبی دستور می دهد تا پاسخ “بجنگ یا فرار کن” را فعال کند.

ترشح آدرنالین

بدن غرق در طیف وسیعی از مواد شیمیایی از جمله آدرنالین می شود، که باعث تغییرات فیزیولوژیکی می شود. به عنوان مثال ، ضربان قلب و تنفس تسریع می شود و خون به عضلات منتقل می شود تا برای درگیری فیزیکی یا فرار آماده شود.

در فردی که دچار اضطراب شدید و یا حملات پانیک می شود، مغز آلارم اشتباه می فرستد. آلارم بدن هم اگر خیلی حساس باشد در زمان های نامناسب شدیدا واکنش نشان می دهد. آلارم بجنگ و فرار کن در فرد دچار اضطراب بالا بسیار حساس است و در زمان های غلط فعال می شود.

در این حالت آدرنالین ترشح می شود، تنفس سریع می شود و ضربان قلب و فشار خون بالا می رود. خون از مغز به سمت ماهیچه ها رفته و فرد رنگ پریده به نظر میرسد. ماهیچه ها سفت می شود. خون غلیظ می شود. سیستم گوارشی موقتا قطع شده و دهان خشک می شود. گلوکز رها شده و انرژی زیاد می شود. سیستم ایمنی به طور موقتی ضعیف می شود. ماهیچه های دورو بر شکم منقبض شده تا هیچ شکارچی دستش به فرد نرسد.

در افرادی که با حملات پانیک دست و پنجه نرم می کنند وقتی استرس و نگرانی کلید می خورد افکار فاجعه بار زیاد شده و گیرنده ی بدن خطر و آلارم اشتباه را دریافت می کند واحساس می کند خطر واقعی رخ داده است. تنفس بالا می رود. اکسیژن خون بالا رفته و دی اکسید کربن خون پایین میاید. بدن این کمبود را تحمل نمی کند و پانیک روی می دهد.

‎گفته می شود حمله وحشت هنگامی رخ می دهد که پاسخ «بجنگ یا فرار کن” آغاز شود اما خطری برای وقوع آن وجود ندارد. فرد ممکن است علائم حمله وحشت را در شرایط بی خطر و ظاهراً بدون استرس مانند تماشای تلویزیون یا خواب تجربه کند.

برخی از عواملی که باعث می شود تا به طور نامناسب پاسخ ”بجنگ یا فرار کن” فعال شود، عبارتند از:

  • ‎استرس مزمن (مداوم) این باعث می شود که بدن مواد شیمیایی استرس مانند آدرنالین بالاتر از حد معمول تولید کند. استرس حاد (مانند تجربه یک واقعه آسیب زا) می تواند ناگهان بدن را با مقادیر زیادی مواد شیمیایی استرس غرق کند.
  • ‎تنفس زیاد تعادل گازهای خون را مختل می کند زیرا دی اکسید کربن کافی در خون وجود ندارد.
  • ‎ورزش بدنی شدید برای برخی از افراد ، ممکن است واکنش های شدید ایجاد کند.
  • ‎مصرف بیش از حد کافئین کافئین موجود در قهوه ، چای و سایر نوشیدنی ها یک محرک قوی است.
  • ‎بیماری ممکن است باعث تغییرات جسمی شود.
  • ‎تغییر ناگهانی محیط مانند رفتن به محیط های پرجمعیت ، گرم یا گرفته.

منابع این پست :

beyondblue

healthdirec

healthdirect

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا