فوبیا

فوبیا های خاص (Specific phobias) چیست؟

افراد مبتلا به هراس خاص اغلب به خوبی می‌دانند که ترس آنها اغراق آمیز یا غیرمنطقی است، اما احساس می‌کنند واکنش اضطراب آور آنها به صورت خودکار یا غیرقابل کنترل است.

نگرانی یا ترس ( فوبیا ) از برخی موقعیت‌ها، فعالیت‌ها، حیوانات یا اشیا غیرمعمول، فوبیاهای خاص را تشکیل می‌دهند. بسیاری از افراد هنگام مواجهه با یک مار یا عنکبوت، ارتفاع یا مسافرت با هواپیما احساس اضطراب می‌کنند. ترس یک واکنش منطقی به موقعیت‌هایی است که می‌تواند ایمنی ما را تهدید کند.

با این حال، برخی از افراد با تصور یا اغراق غیرمنطقی خطر نسبت به اشیا،  فعالیت‌ها یا موقعیت‌ها (محرک فوبیا ) واکنش نشان می‌دهند. این احساس وحشت یا ترس ( فوبیا ) آنها متناسب با تهدید واقعی نیست. گاهی اوقات فکر کردن در مورد محرک فوبیا، یا دیدن آن در تلویزیون، برای ایجاد واکنش کافی است. این نوع واکنش‌های بیش از حد ممکن است نشان دهنده‌ی فوبیا‌ی خاص باشد.

افراد مبتلا به هراس خاص اغلب به خوبی می‌دانند که ترس آنها اغراق آمیز یا غیرمنطقی است، اما احساس می‌کنند واکنش اضطراب آور آنها به صورت خودکار یا غیرقابل کنترل است. فوبیا‌های خاص اغلب با حملات وحشت همراه هستند، در طی آن فرد احساسات جسمی طاقت فرسایی را تجربه می‌کند که ممکن است شامل تپش قلب، خفگی، حالت تهوع، ضعف، سرگیجه، درد قفسه سینه، گرگرفتگی و تعریق یا لرز و…. باشد.

علائم و نشانه‌های فوبیا های خاص چیست؟

  1. ترس مستمر و بیش از حد و غیر منطقی از یک شی، فعالیت یا موقعیت خاص، مثلاً ارتفاعات، مشاهده خون یا برخورد با سگ.
  2. از موقعیت هایی که ممکن است مجبور به مواجهه با محرک فوبیا شوید، اجتناب می کنید. اگر شرایط غیر قابل اجتناب باشد، احتمالاً سطح بالایی از پریشانی را احساس خواهید کرد.
  3. اضطراب چنین شرایطی ادامه زندگی روزمره را دشوار می کند (به عنوان مثال در کار، تحصیل یا دیدن دوستان و خانواده تداخل ایجاد می کند).
  4. اضطراب و اجتناب پایدار است و حداقل برای ۶ ماه یا بیشتر وجود دارد

فوبیاهای خاص به طور کلی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  1. حیوانات: ترس مربوط به حیوانات یا حشرات است (به عنوان مثال ترس از سگ یا عنکبوت).
  2. محیط طبیعی: ترس مرتبط با محیط طبیعی (به عنوان مثال ترس از رعد و برق یا ارتفاع).
  3. خون / تزریق / آسیب: ترس از اقدامات پزشکی تهاجمی (به عنوان مثال تزریق) ، یا دیدن خون یا آسیب دیدگی.
  4. موقعیتی: ترس از موقعیت های خاص (به عنوان مثال آسانسور ، پل یا رانندگی).
  5. نواع دیگر: هرگونه هراس خاص دیگر (به عنوان مثال ترس از خفگی ، ترس از استفراغ).

امکان دارد بیش از یک نوع فوبیای خاص داشته باشید. هراس های خاص دیگر ، مانند ترس از سخنرانی در جمع ، بیشتر مربوط به هراس اجتماعی است. فوبیای اجتماعی شرایطی است که افراد بیش از حد در مورد چگونگی دید دیگران در مورد خودشان نگران هستند.

 

beyondblue

منبع
beyondblue
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا