راهکارهای کنترل اضطراب

دو رفتاری که اضطراب شما را افزایش می‌دهد

از خود بپرسید، در امنیت اتاق نشیمن خود چه می‌آموزید؟ پاسخ ممکن است دلگرم کننده نباشد!

    رفتار افزایش اضطراب :

۱. رفتار افزایش اضطراب فرار یا اجتباب

     اگر احساس اضطراب می کنید، منطقی است که کارهایی برای کاهش اضطراب خود انجام دهید. افراد گاهی اوقات سعی می‌کنند.  اضطراب را با اجتناب از وضعیت ترس کاملاً کاهش دهند. این اجتناب فوراً اضطراب را کاهش می‌دهد زیرا شما خود را در موقعیتی که مضطرب می‌شوید، قرار نداده‌اید. با این حال، در حالی که اجتناب باعث می‌شود اضطراب در کوتاه مدت رفع شود، اما شما در طولانی مدت اضطراب را تشدید کرده‌اید. 
مثالی از این موارد زمانی است که شما برای رفتن به سوپرمارکت از خرید خودداری می کنید، زیرا در آنجا ترس را تجربه می‌کنید. در نتیجه شما با موفقیت از پریشانی در سوپرمارکت‌ها جلوگیری می‌کنید.

در کوتاه مدت احساس اضطراب در شما کم می‌شود و در دراز مدت هم تمایل به مقابله با اضطراب ندارید. شما باور می‌کنید که احساسات خطرناک هستند و باید به هر قیمتی از آنها اجتناب کنید. شما پیش‌بینی فاجعه باری درباره آنچه ممکن است در مرکز خرید اتفاق بیفتد، دارید. شما به جستجوی محیط خود برای یافتن سیگنال‌های خطر و علائم ایمنی ادامه می‌دهید. به این ترتیب ممکن است اضطراب شما افزایش یافته و به شرایط دیگر تعمیم یابد.

۲. رفتارهای ایمن افزایش اضطراب:

علاوه بر اجتناب، بسیاری از افراد برای کمک به کنار آمدن با اضطراب از رفتار افزایش اضطراب «رفتارهای ایمنی» یا اجتناب ظریف استفاده می‌کنند. این موارد ممکن است شامل وابستگی به دارو، امنیت تلفن همراه، همیشه داشتن برنامه خروج از موقعیت‌های بالقوه اضطراب‌آور و یا اطمینان داشتن از اینکه کسی هست که مراقب‌شان باشد. وقتی به آنها وابسته شوید، یاد نمی‌گیرید که احساسات فی‌نفسه خطرناک نیستند.

شما یاد نمی‌گیرید که احساسات ناراحت کننده تمایل دارند خودشان از راس آنها پایین بیایند. شما سعی می‌کنید احساسات را سرکوب کنید، که تأثیر متناقضی در افزایش احساسات، افزایش پریشانی دارد. همچنین آیا می‌توانید تصور کنید که اگر روزی رفتارهای ایمنی شما در دسترس شما نباشد چقدر استرس آور خواهد بود؟ این فاجعه پیش‌بینی شده احتمالاً اجتناب شما را افزایش می‌دهد. از خود بپرسید، در امنیت اتاق نشیمن خود چه می‌آموزید؟ پاسخ ممکن است دلگرم کننده نباشد!

منبع این پست:

www.cci.health.wa.gov.au

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا