درمان موثر پنیک

درمان‌های موثر برای پنیک یا حمله وحشت

اختلال وحشت یا پانیک را در پست های گذشته بطور مفصل مورد بررسی قرار دادیم. تحقیقات زیادی انجام شده است تا مشخص شود کدام روشهای درمانی برای اختلال پانیک موثر هستند، یعنی کدام روشها به شخص مبتلا به اختلال وحشت کمک قابل توجهی می کنند.

اختلال وحشت یا پانیک را در پست‌های گذشته بطور مفصل مورد بررسی قرار دادیم. تحقیقات زیادی انجام شده است تا مشخص شود کدام روش‌های درمانی برای اختلال پانیک موثر هستند، یعنی کدام روش‌ درمان‌های موثر برای پنیک به شخص مبتلا به اختلال وحشت کمک قابل توجهی می کنند. اهداف درمان اختلال وحشت عبارتند از:

  1. برای کمک به شما در کنار آمدن و جلوگیری از حملات هراس
  2.  برای آگاهی و جلوگیری از اجتناب ناشی از ترس
  3. برای کاهش آسیب پذیری نسبت به وحشت های آینده

یادآوری این نکته مهم است که حتی اگر درمان نیز مفید بوده باشد، احتمالاً در دوران نقاهت علائم اضطراب را تجربه خواهید کرد.

عمده درمان های اختلال وحشت عبارتند از:

  1. درمان شناختی رفتاری
  2. داروهای ضد افسردگی
  3. داروی بنزودیازپین

هریک از این روش‌های درمانی به‌طور‌خلاصه با مزایا و معایب بالقوه (درپست‌های آینده) بررسی خواهد شد.
انتخاب شما برای درمان ممکن است به مهارت درمانگر، هزینه یا ملاحظات دیگر بستگی داشته باشد. (نیازی نیست که از اضطراب بترسید. شما برای مقابله با آن مهارت دارید).

مجموعه درمان موثر برای پنیک

آیا درمان پیشنهادی وجود دارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که درمان‌رفتاری‌شناختی (CBT) درمان ارجح است اما داروهای ضدافسردگی مهارکننده جذب مجدد سروتونین(SSRI) نیز معمولاً استفاده می‌شوند.
با این حال، درمان موثر باید شامل درمان رفتاری باشد تا اجتناب را محدود کند. روش‌های دارو درمانی یا رفتاری‌شناختی باید در مورد شرایط خاص شما انتخاب شوند.

CBT برای اختلال هراس شامل درمان‌هایی است که رفتار را تغییر می‌دهد (مواجهه و مدیریت اضطراب مانند تنفس کند) و همچنین افکار تحریک‌کننده و افکارمنفی را تغییر می‌دهد (شناخت‌درمانی).

درمان‌های موثر برای پنیک

آموزش در مورد اختلال

هدف CBT این است که به شما کمک کند از تغییرات جسمی که هنگام اضطراب ایجاد می شود، اضطراب نگیرید. شواهدی وجود دارد که CBT هم در کوتاه مدت و هم در طولانی مدت از دارو موثرتر است. یکی از مزایای CBT نسبت به دارو این است که ثابت شده درطولانی مدت، یعنی چند ماه تا چند سال پس از پایان درمان مفید است.

پس از ارزیابی، یک درمانگر کاربلد، در مورد اضطراب به طور کلی و اختلال وحشت به طور خاص به شما آموزش می‌دهد. این شامل، صحبت درمورد پاسخ «بجنگ یا فرار کن» و جزئیات چگونگی تأثیر آن روی بدن است.
آموزش شامل از بین بردن ترس‌هایی است که مردم معمولاً ازاین اختلال دارند. مانند اینکه دیوانه می‌شوند یا دراثراعلائم می‌میرند.

شناسایی عوامل محرک حمله وحشت و درک ترس

این قسمت از درمان شامل شناسایی عوامل محرک حمله وحشت و درک ترس شما از علائم وحشت است. عوامل محرک ممکن است یک فکر یا موقعیت یا یک تغییر فیزیکی جزئی مانند ضربان قلب سریعتر باشد. به مردم آموزش داده می‌شود که در تفسیر علائم وحشت و موقعیت‌های ترس واقع‌بینانه‌تر باشند.

درمان‌های موثر برای پنیک

هدف از قرار گرفتن در معرض هرموردی که برای فرد اضطراب‌آور است، ترس‌کمتر، از علائم‌وحشت، به روشی کنترل شده است.به‌عنوان‌مثال، ممکن است دویدن در مطب درمانگر انجام شود تا با معنی برخی علائم مانند ضربان قلب سریع و تنگی نفس بیشتر آشنا شود. متناوباً، ممکن است نوشیدن فنجان قهوه یا نشستن در یک اتاق گرم باشد.
برای کسانی که از ترس اینکه دچار حمله وحشت شوند، از موقعیت‌ها اجتناب می‌کنند، مهم است که با آن مکان‌ها روبرو شوند.
قرار گرفتن در معرض ترس‌ها، تحت نظر پزشک و یا روانشناس انجام می‌گیرد، بطوری‌که او موقعیت را به چندین گام کوچک و بزرگ تقسیم می‌کند و باید مرحله‌به‌مرحله پیش‌رفت.
به عنوان مثال، اگر شخصی از سفر با قطار ترس دارد، ممکن است درمان با قطار، تعداد ایستگاه‌های کم و سپس با تعداد ایستگاه‌های بیشتر وبا جمعیت فزاینده زیاد وغیره در قطار و یا مترو باشد.

درمان‌های موثر برای پنیک

آرامش و  تکنیک تنفس

وحشت می‌تواند با تنفس بیش‌ازحد بدتر شود. کاهش سرعت تنفس در برخی افراد می‌تواند برای مقابله با حمله وحشت و همچنین جلوگیری از وقوع حمله کامل موثر باشد.
آرامش احتمالاً به عنوان یک استراتژی کلی برای مقابله با اضطراب مفیدتر است، اما نشان داده شده است که برای برخی از افراد مبتلا به اختلال وحشت هم مفید است.

به طور کلی اثبات نشده است که آرامش و تنفس آرام به طور موثری اختلال وحشت را درمان می کند، اما بطور قطع برای کنترل اضطراب و تمرکز موثر است. برخی شواهد نشان می‌دهد که نوعی آرامش به نام «آرامش اعمال شده» می‌تواند مفید باشد و یکی از درمان‌های موثر برای پنیک باشد.

درمان‌های موثر برای پنیک

داروهای ضد افسردگی

انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد که در درمان اختلال وحشت موثر هستند. هرنوع‌از داروها، کمی متفاوت عمل می‌کنند و باپزشک خود می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام‌یک برای شما بهتر است، درحالی که کمترین عوارض را برایتان ایجاد کند.
بیشتر داروها با دوز کم شروع می‌شوند و تاحدی که موثر باشند، افزایش می‌یابند. مهم است که دارو را طبق پیشنهاد پزشک خود مصرف کنید و بدون اطلاع وی تغییری ایجاد نکنید.
اگر عوارض جانبی ناخوشایندی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید تا در مورد طبیعی بودن یا نبودن آن، به شما اطلاعات لازم را بدهد.
برخی از عوارض جانبی کاملاً شایع هستند و پزشک به شما کمک می‌کند تا درک کنید که از داروها چه انتظاری داشته باشید.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای (TCA) دسته قدیمی‌تری از داروها هستند که برای کمک به افسردگی شناخته می‌شوند.
آن‌ها همچنین در درمان اضطراب موثر هستند. ایمی پرامین در بسیاری از مطالعات خوب نشان داده است که یک درمان موثر برای اختلال وحشت است و یکی از درمان‌های موثر برای پنیک باشد.

این داروها عوارض جانبی ناخوشایند زیادی دارند ازجمله خشکی‌دهان، سرگیجه و حالت‌تهوع، به این معنی که برخی از افراد حتی اگر به آنها کمک کند مصرف دارو برایشان دشوار است.

درمان‌های موثر برای پنیک

بازدارنده های جذب مجدد سروتونین

در سال‌های اخیر، در مورد داروهای ضد افسردگی صحبت‌های زیادی انجام شده است،
زیرا آن‌ها به اندازه انواع قدیمی داروهای ضد افسردگی موثر هستند و با عوارض جانبی کمتری همراه هستند. مشهورترین آن احتمالاً Prozac (فلوکستین) است،
اما اکنون طیف وسیعی از SSRI های دیگر نیز وجود دارد که نشان داده شده است،
بسیاری ازآنها برای کمک به افراد مبتلا به اختلال‌وحشت (به‌عنوان‌مثال Cipramil / citalopram ،Aropax/paroxetine ،Zoloft/sertraline و Luvox/ fluvoxamine) موثر هستند.

عوارض‌جانبی اگرچه شایع نیستند، اما احتمال دارد که بروز کنند و شامل سردرد، حالت تهوع، بی‌خوابی و مشکلات دررابطه‌جنسی است. وقتی می‌خواهید داروی SSRI را متوقف کنید، نیز علائم ممکن است بروز کند.

منبع این پست:

www.health.gov.au

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا